👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری طهارت و نجاست خمر، دیدگاه فقها

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری طهارت و نجاست خمر، دیدگاه فقها، کتاب، شیعه، سنی

خلاصه ای از کار:

طهارت و نجاست خمر

مقدمه:

معنی مفهومی خمر به معنای هر مایع مست کننده‌ است و معنای اصلی آن ستر و پوشیدن است و شراب را خمر می‌گویند چون عقل را می‌پوشاند و نمی‌گذارد خوب و بد و خیر و شر را تشخیص بدهد و به همین جهت چادر و روسری زنان را خمار می‌گویند. بین انواع آن مانند شراب (آنچه از انگور گرفته می‌شود)، نبیذ (آنچه كه از خرما گرفته می‌شود)، نقیع (آنچه كه از كشمش گرفته می‌شود)، بتع (آنچه كه از عسل گرفته می‌شود)، مِزر (آنچه كه از جو گرفته می‌شود)، یا آنچه كه از گندم یا ارزن یا غیر آنها گرفته می‌شود، فرقی نیست(47).

..............

اثرات الکل

الکل نه‏تنها اعتدال روانی و تنظیم حرکات و فعالیت‏های انسان را مختل‏می‏سازد بلکه آثار مخرب دیگری بر دستگاه‏های مختلف بدن‏می‏گذارد; به عنوان نمونه، مصرف الکل، باعث‏سوءهاضمه واختلال دستگاه گوارش و کبد می‏شود، زیرا به علت جاذب الرطوبه‏بودن آن، آلبومین‏های سلول‏های کبد و معده را منعقد می‏کند(94). از.............

ویژگی های الکل و عوارض مصرف آن

1. فارماكولوژى پایه اتانول: اتانول(C2H5oH) یك مولكول كوچك محلول در آب است كه به سرعت و به طور كامل از دستگاه گوارش جذب مى شود. بخار الكل نیز مى تواند به آسانى از راه ریه ها جذب شود. پس از نوشیدن الكل در حالت ناشتا در 30 دقیقه سطح خونى آن به بالاترین حد مى رسد. وجود غذا در معده جذب..................

.............................

مشروبات الکلی، عامل عقبگرد انسانیت

اسلام بر خلاف سایر ادیان که تعلیمات آنها بر اساس انزوا و کناره گیری از اجتماع بنا شد... سازمان تعلیم و تربیت خود را یک سازمان اجتماعی جهانی قرار داده است که سعادت انسانیت را در زمینه مدنیت - که هرگز......................

رشد عقل، مهم ترین عبادت است

این درک، انسان را به سوی این نتیجه هدایت می کند که باید به خدای یگانه - حیات و علم و قدرت مافوق طبیعت - سر تسلیم فرود آورده و به سوی مقصدی پیش رود که در ساختمان وجودی وی پیش بینی شده و به دست عقل سپرده شده است. قرآن شریف تصریح می کند: «دین، همان تسلیم به خدای یگانه است»(99)

................

آثار شوم آزادی مشروبات الکلی

خوردن مشروبات الکلی در میان سایر کارهای مزاحم عقل و تدبیر، تنها عملی است که سر و کارش مستقیماً با عقل و شعور می باشد و تنها به منظور کشتن تعقل و تقویت عواطف بی سرپرست انجام داده می شود؛ به همین جهت، آثار شوم و نتیجه های زشت و ناهنجاری که پیوسته از جهت بهداشت و اخلاق و روان و دین در افراد و در جامعه های بشری بسط و توسعه می دهد، به هیچ وجه، قابل انکار نبوده، پوشیده نیست. فعلاً سالی از تاریخ انسانیت نمی گذرد که میلیون ها بیمار الکلی به بیماری های گوناگون مری و معده و ریه و کبد و اعصاب و غیر ذلک، گرفتار نشده و در بیمارستان ها بستری نشوند. سالی نمی گذرد که جمعیت انبوهی مجانین الکلی به تیمارستان ها منتقل نشوند. سالی نمی گذرد که میلیون ها اشخاص کنترل اخلاقی خود را از دست ندهند و یا به انحرافات روانی و گرفتاری های فکری مبتلا نشوند. سالی نمی گذرد که این سم مهلک، بشر را به صدها میلیون قتل و خودکشی و جنایت و دزدی و خیانت و عرض فروشی و رسوایی و پرده دری و افشای اسرار و بدگویی و بدزبانی و ایذاء و اذیت، هدایت نکند و یا اوقات زیادی، افراد شریف انسان را - در حالی که مانند وحشی پایبند هیچ قانون و مقرراتی نیستند - اسیر و زندانی نکند. تعقل پاکی که روزانه به واسطه استعمال صدها میلیون لیتر مشروبات الکلی از دست جامعه انسانی می رود، ضایعه اسفناک و جبران ناپذیری است و البته از نقطه نظر روانی، از جامعه انسانی که پیوسته همه یا قسمت اعظم ممیز انسانیت خود را (تعقل صحیح و پاک) از دست می دهند، نباید امید خیر و انتظار خوشبختی عمومی داشت. قرآن شریف، برای اولین بار، از نوشیدن می، نهی می کند؛ به طور اجمال، به همه مفاسد فردی و اجتماعی وی اشاره کرده و او را «اثم» نام نهاده؛ یعنی کار زشت که دنباله نامطلوب داشته و محرومیت هایی بار می آورد و برای آخرین بار که در نهایت تأکید نهی می کند، مخصوصاً به دو نوع از مفاسد و مضرات این عمل اشاره می کند که رخنه یافتن آنها به جامعه انسانیت، ارکان جامعه بشری را سست و بالاخره کاخ سعادت عمومی را به طور قطع، سرنگون خواهد کرد. در جای دیگر می فرماید: «شراب مسکر، در میان شما، کینه و دشمنی ایجاد کرده و شما را نسبت به مقدسات و قوانین و مقررات که پای بندی آنها تنها راه سعادت شماست، بی اعتنا و بی بند و بار می کند(101).

......................

مبارزه اسلام با شراب

روزی که اسلام مشروبات الکلی را تحریم کرد، جهان بشریت به استثنای معدودی از یهود، مبتلای این سم مهلک بود و در همه جامعه های مترقی و غیرمترقی آن روز، رواج کامل داشته و خوردن می، هیچ گونه ممنوعیت قانونی نداشت. مردم آن روز، با همین عقیده و عادت نامطلوب، نسلاً بعد نسل، به طور توارث رشد کرده و رگ و ریشه دوانیده بودند...................

تولید، فروش و مصرف الكل از نظر شرع

الف) تولید و خرید و فروش خمر جهت ساخت الكل

قانون‏گذار اسلامى به منظور حفظ سلامت اجتماع و بركندن ریشه‏هاى فساد از سطح جامعه، نه تنها نوشیدن مشروبات الكلى بلكه هرگونه تلاش جهت تهیه، توزیع و یا نوشیدن آن‏ها را حرام و مستوجب مجازات دانسته است. فتوا به حرام بودن این اعمال نه بدان خاطر است كه مقدمه حرام، حرام است بلكه حتى اگر حرمت مقدمه مزبور را از لحاظ شرعى انكار كنیم باز باید این اعمال را حرام دانست چرا كه روایات فراوانى درباره ممنوعیت شرعى آن ها وارد شده است. مثلاً در روایات زیادى چنین آمده كه پول حاصل از فروش خمر حرام است(ثمنُ الخمر سُحتٌ).(104).

....................

روش‌های متفاوت جوامع در برخورد با الکلیسم

در مورد حرمت خمر در میان تمامی فرقه‌های اسلامی، اعم از شیعه و سنی، اتفاق نظر وجود دارد؛ اگرچه درخصوص برخی مصادیق آن از قبیل فقاع بین علمای مذاهب اختلاف وجود دارد و علمای شیعه آن را حرام می‌دانند. ‌حال این پرسش پیش می‌آید که آیا شرب خمر قبل از اسلام هم حرام بوده و از احکام امضایی در اسلام است یا این‌که بعد از اسلام حرام شده و از احکام تأسیسی می‌باشد؟

..............

1 - بررسى فقهى الكل صنعتى

واقعیت این است كه الكل صنعتى از لحاظ ماهیت شیمیایى هیچ تفاوتى با الكل تخمیرى نداشته هر دو از نوع الكل یك ظرفیتى نوع اول به فرمول C2H5OH مى‏باشند. منتها با این تفاوت كه بر الكل صنعتى قطعاً لفظ خمر صادق نیست. در حالى كه الكل تخمیرى از آن جهت كه از تقطیر بخار خمر به دست آمده، احتمال آن مى‏رود كه عنوان خمر بر آن صادق.................

.....................

ج) تعارض روایات و رجوع به قاعده طهارت

اگر به فرض، روایات نجاست و یا طهارت مُسكِر شامل الكل صنعتى نیز باشد، این روایات با یكدیگر تعارض كرده و چون مرجّحى در بین نیست تساقط مى‏كنند و در نتیجه براساس قاعده طهارت باید آن را پاك دانست.

شهید صدر براستدلال فوق چنین اشكال مى‏كند كه پس از اعمال مرجّح علاجى و ترجیح روایات نجاست در خصوص خمر و یا مطلق مُسكر، روایات طهارت كه در برابر آن‏ها قرار گرفته‏است در تمامى مدلول خود از حجیت و اعتبار ساقط مى‏شود. بنابراین نمى‏توان در خصوص مسكر متعارف، یك طرف تعارض را ترجیح داد و در مورد مسكر غیر متعارف آن‏ها را در تعارض باقى گذاشت، بلكه اگر روایت طهارت به دلیل توافق باعمل عامه از اعتبار افتاد، نسبت به مسكر غیر متعارف نیز قابل شمول نخواهد بود.(151)

................

بررسى فقهى الكل تخمیرى

ماده اولیه در این جا مواد قند دارى هم‏چون انگور، كشمش و ... مى‏باشد كه با تخمیر آن‏ها، شراب به دست مى‏آید. سپس شراب را در ظروف خاصى ریخته حرارت مى‏دهند. و چون دماى جوش الكل پایین‏تر از آب است، زودتر تبخیر شده و به حالت گازى در مى‏آید. آن‏گاه بخارات الكل را به لوله‏هایى كه در مجاورت هواى سرد قرار گرفته است هدایت مى‏كنند تا تقطیر شود و به حالت میعان در آید. و بالاخره قطرات الكل از مجراى لوله به ظرف دوم هدایت مى‏شود و بدین ترتیب ذرّات الكل از شراب جدا مى‏گردد.

............

الف) استحاله خمر به الكل

مهمّ‏ترین راه حلى كه در زمینه الكل تخمیرى و به منظور اثبات طهارت آن ارائه شده، استحاله شراب به الكل است. اصولاً استحاله در كتاب‏هاى فقهى از پاك كننده‏ها (مُطهِّرات) شمرده شده و مقصود از آن تبدّل یك جسم به جسم دیگر است كه با جسم اول در ماهیت عرفى و به اصطلاح در صورت نوعیّه مباین باشد.(153)

هر چند از نظر عقلى و دانش روز، میان آن دو تغایرى نباشد. باید توجه داشت كه استحاله با تغییر در اوصاف شخصىِ شى‏ء فرق دارد؛ مثلاً وقتى پنبه تبدیل به لباس مى‏شود یا گندم، آرد و آرد، نان مى‏شود، در هیچ یك استحاله صورت نمى‏گیرد، زیرا عرف، این موارد را دگرگونى در حقیقت و صورت نوعى نمى‏بیند. ولى وقتى سگ مُرده‏اى در یك نمك‏زار مى‏افتد و پس از مدتى تبدیل به نمك مى‏شود، عرفاً تغییر ماهیت مى‏دهد و یا هنگامى كه خمر تبدیل به سركه مى‏شود، حقیقت آن از نظر عرفى تغییر مى‏كند. (154)

..............

فتواى فقیهان درباره الكل تخمیرى

بیش‏تر مراجع در رساله‏هاى عملیه خود، الكل حاصل از تقطیر خمر را نجس دانسته‏اند، زیرا مى‏گویند، «الكل صنعتى اگر انسان نداند از چیزى كه مست كننده و روان است درست كرده‏اند پاك مى‏باشد.» بدیهى است كه الكل صنعتى خصوصیتى ندارد و مطابق مفهوم مخالف این جمله، هر نوع الكلى اگر بدانیم از مست‏كننده روان درست شده است، نجس مى‏باشد خواه در صنایع كاربرد داشته باشد یا در امور پزشكى یا غیر این‏ها.(164)

..................

دلایل نظریه نجاست خمر و ارزیابى آن‏ها

براى اثبات نجاست خمر به دلایل گوناگون استدلال شده كه مى‏توان آن‏ها را در سه دسته ارائه داد: اجماع، قرآن، سنت.

الف) اجماع

یكى از دلایلى كه معمولاً براى اثبات نجاست خمر مطرح مى‏شود، اجماع است. صاحب جواهر از كسانى است كه بر روى این دلیل تأكید مى‏ورزد.(131).

....................

آقاى خوئى مى نویسد:

(در برابر روایاتى كه دلالت بر نجس بودن خمر دارند روایتهاى بسیارى وجود دارد كه دلالت بر پاكى خمر دارند. و در بین روایتها صحیحه و موثقه وجود دارد و اینها از روایتهایى كه بر ناپاكى خمر دلالت مى كنند بیش ترند. و ادعاى این كه پاره اى از این روایتها از ائمه علیهم السلام به ما رسیده باشد دور نیست همان گونه كه دلالت آنها بر پاكى خمر روشن یا نزدیك به روشن است.)(60)

....................

دلایل طهارت خمر و ارزیابى آن‏ها

پیش از این گفتیم نظریه طهارت خمر با فرض حرمت آن، در میان هر دو گروه (امامیه و اهل سنت) طرفدارانى دارد، هر چند تعداد آنان محدود است.

از میان امامیه، كسانى چون شیخ صدوق(68)، ابن ابى عقیل(69)‏ و جُعفى(70) از پیشینیان و محقق اردبیلى(71) و غیر او از متأخران، نوشیدن خمر را حرام ولى آن را پاك مى‏دانند.

.....................

منابع

1- ابن ادریس، السرائر، ج 1 ، ص 178؛ تذكرة الفقها، ج 1 ، ص 64؛ مختلف الشیعة، ج‏1 ، ص 311.

2- الجوامع الفقهیّة، ص 488: «الخمر نجسة بلاخلاف ممّن یعتدّبه».

3- الفصاحه ، آقای ابوالقاسم پاینده ، انتشارات جاویدان ، جلد اول ، ص 286 .

4- اردبیلی، محمدعلی؛ حقوق جزای عمومی، تهران، میزان، 1377، چ اول، ج 2، ص 90.

..........................

......................

167- منهاج الصالحین، ج 1، ص 109; آیة‏الله سیستانى و آیة‏الله میرزا جواد آقا تبریزى نیزدر كتاب‏هاى فتوایى خویش همین نظر را پذیرفته‏اند.

168- منهاج الصالحین، ج 1، ص

👇محصولات تصادفی👇

فایل اتوکد پلان بام ساختمان مسکونی 2 طبقه با شیب بندی کامل قابل ویرایش پاورپوینت لغات درس یکم زبان انگلیسی سال دوم متوسطه متالوژی و عملیات حرارتی چدنها پاورپوینت بررسی جنبه های کلی گیاه افزائی دانلود فایل ورد Word بررسی دفینه (گنج) از دیدگاه فقهای امامیه و حقوق موضوعه ایران